Trochę o kaszkietach

Kaszkiet – z wojska do fabryk

Obecnie kaszkietem nazywa się płaskie czapki z okrągłym denkiem, które wyglądają na lekko ścięte. Słowo kaszkiet pochodzi z j. francuskiego i wiąże się ze zmianą kształtu czapek żołnierskich w XVIII w. Niektórzy historycy dowodzą, że kaszkiety były znane już dużo wcześniej, pod angielską nazwą „flat caps”, czyli „płaskie czapki”.

Mieli je nosić już w XIV w. mieszkańcy Północnej Anglii i Szkocji. Później zrobiły wielką karierę na średniowiecznych uniwersytetach, a w końcu trafiły do rąk (lub raczej na głowy) klasy średniej. W XIX i XX w. nosili je na co dzień ludzie pracujący, a arystokracja uważała za strój stosowny do wypadów poza miasto. Na co dzień jednak sfery wyższe preferowały kapelusze. Największą karierę kaszkiety zrobiły w latach 20-ych, kiedy to stały się niezbędnym atrybutem szykownego mężczyzny.

 

Kaszkiety znalazły też swoje miejsce w ramach kultury popularnej – na ekranach kojarzone są przede wszystkim z gazeciarzami, taksówkarzami i hasłami takimi jak „East End”. Co można powiedzieć więcej – ostatnio kapelusze są w odwrocie, a kaszkiety ciągle trzymają się mocno naszych głów.