Melonik dla Pana

melonik płaszcz

Trudno pokazać kapelusz, który cieszy się większą tradycją i rozpoznawalnością niż melonik. Już sam krój jest bardzo charakterystyczny – tworzy go niewysoki półkolisty kształt, otoczony rondem na końcach lekko podwiniętym do góry. Jego niski wymiar wiąże się z historią powstania.

 

Te nakrycia głowy miały być pierwotnie szyte dla brytyjskiej służby konnej, zajmującej się zabezpieczeniem terenu łowieckiego swoich panów. Jeżdżąc w zbyt wysokich kapeluszach, często zaczepiali o gałęzie i… spadali z koni! Teraz problem został rozwiązany.

 

Wystarczyło zmniejszyć wysokość kapelusza. Kapelusz zrobił niesamowitą karierę na Dzikim Zachodzie, chętnie nosili go zarówno kowboje, policjanci jak i ścigani po całym kraju przestępcy.

W Anglii te kapelusze męskie upodobali sobie natomiast urzędnicy finansowi i przedsiębiorcy. Również w Europie Wschodniej można go znaleźć na głowach różnych postaci. Najbardziej charakterystycznymi byli agenci tajnej policji w carskiej Rosji, którzy przywdziali je pod koniec XIX wieku.