Kapelusz safari – dla żądnych przygód

Kapelusze safari  (zwane także po angielsku pith helmet lub topee) to bardzo dobrze kojarzone kapelusze letnie, które zrobiły zawrotną karierę dzięki filmom przygodowym.

W XIX wieku te nakrycia głowy nosili podróżnicy i kolonizatorzy, którzy przemierzali afrykańską dżunglę, kraje orientalne i Amerykę Południową. Kapelusze safari wykonywano przeważnie z korka lub ze specjalnego typu roślin bagiennych. Ich kształt przypominał nieco owalną półkulę, otoczoną dość dużym sztywnym rondem. Chętnie nosili je również żołnierze, walczący w klimatach tropikalnych, także stanowił on ważne wyposażenie jednostek wojskowych jeszcze podczas wojny w Wietnamie, a i do dzisiaj można go spotkać m.in. w Indiach.

Jedną z najsłynniejszych postaci, która nosiła te kapelusze męskie, był Sir Garnet Wolseley, angielski oficer i odkrywca, który służył w Birmie, Chinach, Kanadzie i Afryce, wprowadzając tam brytyjski porządek kolonialny.

Dzisiaj kapelusz safari może być dobrym dodatkiem do letniego stroju, jednak raczej w sytuacjach nieformalnych i jako ciekawy żart.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *