Kapelusz polowy

Żołnierze służący w tropikalnych lub pustynnych rejonach noszą zwykle kapelusze polowe, czyli boonie hats. Ten typ nakrycia głowy zapewnia ochronę przed deszczem, jak i palącym słońcem dzięki szerokiemu rondu.

Ponadto jest symbolem nowoczesnego pola walki – po raz pierwszy wprowadzili go dopiero Amerykanie i Australijczycy w czasie wojny w Wietnamie.

Kapelusze męskie tego typu wytwarza się z bawełny i popeliny, która wykazuje dużą odporność na wiatr. Barwi się zwykle na dwa kolory – zielony lub ciemnożółty, oczywiście w maskujące tygrysie pasy. Niektóre egzemplarze wyposażano w siatkę, chroniącą przed owadami – często konieczny element do walki w dżungli. Wszystko to sprawiło, że kapelusz polowy szybko wyprał stosowane wcześniej w US Army czapki bejsbolowe i inne nakrycia głowy.

Ustalony krój i typ przyjął się bardzo dobrze, obecnie wykorzystuje go wiele formacji. Przyjął się również u cywilów i to nie tylko tych, którzy czują w sobie militarystę. Cywile korzystają jednak z szerszej gamy kolorystycznej i z ładniejszych zdobień.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *