Islandzka czapka z kitą

Podobnie jak i inne narody, Islandczycy mają również swój strój regionalny. Ważnym elementem są oczywiście nakrycia głowy, czyli w tym przypadku wysokie czapki z kitą, które zdominowały inne kapelusze. Wykonywano je z miękkiego materiału, zwykle wełnianego (choć w kobiecych egzemplarz stosowano również kity jedwabne) i formowano w nieregularny stożek. Z tego powodu czubek opadał, jak w przypadku czapki frygijskiej.

Do samego końca przywiązywano kitę. Co ciekawe w tym środowisku eleganckie kapelusze damskie były mniej popularne – Islandki preferowały specjalny odpowiednik czapki męskiej, różniący się kolorem. Przeważnie był on czarny. W ciągu XIX wieku zmieniono także kształt czapki z kitą. Nie była już tak głęboka jak początkowo. Dodano także małą cylindryczną spinkę, łączącą kitę z końcem czapki. Najczęściej produkuje się ją ze srebra lub złota. Islandzka czapka z kitą jest do dzisiaj ciekawym elementem tamtejszego folkloru. Niestety ze względu na małą popularność kultury irlandzkiej pozostaje raczej słabo rozpoznawalna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>