Czapka pilotka – czapka nie tylko dla pilota

Dziś napiszę troszke o czapce pilotce. Proszę nie kierować się jej nazwą, tak naprawdę nie jest to czapka tylko dla pilota.

Czapka idealnie nadaje się na zimowe dni, dzięki skórze kożuchowej znajdującej się wewnątrz czapki. Równie dobrze, sprawdzi się przy jeździe motocyklem lub kabrioletem.  Pełni dokładnie taką sama rolę jak dawniej podczas lotu samolotem. Zastanawiacie się jaką to rolę spełniają również dziś czapki pilotki? Rzecz jasna, chronią naszą głowę, a przede wszystkim uszy przed zimnymi powiewami wiatru! 🙂

Czapka do kabrioletu…

Jazda kabrioletem bez odpowiedniego nakrycia głowy bywa czasem naprawdę nie przyjemna. Dla porównania, wystarczy sobie wyobrazić co by się działo z naszą głową, gdybyśmy tak lecieli dwu płatowcem bez czapki pilotki, w samych okularach. Świszczący wiatr w uszach , postawione do góry włosy oraz co gorsze, później przewiana szyja i głuchota. Dlatego też czapki pilotki dzielą się na dwa typy:

Jeśli mowa o czapce pilotce do samolotu, idealnym rozwiązaniem będzie czapka z dołączonym, skórzanym kołnierzem.Kołnierz najczęściej przypięty jest na suwaku więc w każdej chwili można go zdjąć.

[Not a valid template]

Link do czapki:http://www.sterkowski.pl/czapki-skorzane/54-skorzana-czapka-antek-postarzana-skora.html

Wybierając pilotkę do kabrioletu, wybrał bym opcję bez kołnierza, samochód nie rozwija aż takich prędkości jak Jungmann(dla tych co nie wiedzą to samolot, dwu-płatowiec) ale to już kwestia osobistego wyboru i widzimisię 🙂

[Not a valid template]

Link do czapki:http://www.sterkowski.pl/czapki-skorzane/55-skorzana-czapka-antek-postarzana-skora.html

Historia czapki pilotki

Dla tych bardziej ciekawskich, pozwolę sobie napisać kilka słówek o historii, tego jakże niesamowitego nakrycia głowy jakim jest czapka pilotka

Nie jest tak łatwo poznać historię czapki pilotki w samej polskiej wikipedii brak o niej informacji.

Jedyne co piszą to:

  • pilotka – specjalna czapka dla pilota samolotów bezkabinowowych, noszona czasami także przez osoby nie będące lotnikami

czyli nie za dużo… 🙂

Po kopałem trochę i znalazłem informacje na zagranicznych portalach.

Czapka pilotka znana niegdyś jako czapka bomberka(wolne tłumaczenie z ang.  „bomber hat”) zazwyczaj tworzona była ze skóry.  Jej elementami rozpoznawczymi są:

  • Duże nauszniki
  • Pasek podbródkowych
  • Krótki skórzany daszek
  • Paski na gogle
  • W środku wyścielana zazwyczaj futrem lub polarem, rzadziej z filcu
  • Noszona z goglami

Pilotki stały się popularne na początku 20 wieku, to czas ,w którym samoloty z otwartym kokpitem zyskały na popularności i ich użycie bardzo wzrosło. Piloci musieli używać czapek pilotek by zachować ciepło głowy i uszu, podobnie gogle miały chronić ich oczy podczas lotu. W momencie pojawienia się samolotów z zamkniętymi kokpitami, pilotki przestały być tak potrzebne, warto zwrócić uwag, że Charles Lindbergh wciąż używał czapki pilotki, kiedy przelatywał Atlantyk w 1927 roku, mimo iż jego samolot: Spirit of St. Louis miał zamkniętą kabinę.

Niemniej jednak czapki pilotki zyskały na popularności jako modne nakrycia głowy na zimę. Wykorzystywano je również podczas drugiej wojny światowej aż do czasów myśliwców, kiedy to te piękne nakrycia głowy, zastąpiono plastikowymi hełmami wykonanymi z włókna węglowego..

Lecz jak widać ich historia dalej trwa i piloci o czapkach pilotkach nie zapomnieli, każdy większy fanatyk lotnictwa czy pilot, ów pilotkę posiada..

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *