Czapka maciejówka Piłsudskiego

Czapka-maciejówka wykonana została z szarej czesankowej tkaniny.

W dolnej krawędzi otoku przyszyty został brązowy, daszek z naturalnej skóry. Nad nim znalazła się skórzana podpinka z dwiema przesuwkami. Podpinka ta została przytwierdzona z prawej strony guzikiem plecionym ze skóry, a z lewej przyszyta do otoku.

Wykonany z metalu oksydowanego na stare srebro orzeł bez korony, wsparty jest na tarczy z literą „S” (Strzelec).

Czapka ta uprzednio znajdowała się w Muzeum Józefa Piłsudskiego na Belwederze.

Dzięki Aleksandrze Piłsudskiej część zbiorów m.in zbiór szabel, buławę, rękopisy oraz archiwa zostały uratowane oraz wywiezione zagranice w 1939 roku. Niestety wśród nich nie znalazła się słynna czapka, prawdopodobnie zaważył tutaj fakt, iż ilość miejsca była bardzo ograniczona lub inne rzeczy wydawały się cenniejsze, tak więc zabrakło miejsca dla jakże cennej czapki Piłsudskiego.

W  roku 1940 Niemiecki okupant na rzecz generalnego gubernatora Hansa Franka, zlikwidował muzeum by urządzić w Belwederze warszawską rezydencję. Zbiory z Belwederu trafiły do Muzeum Narodowego.Człowiek o ogromnym autorytecie Stanisław Lorentz, , którego darzyli szacunkiem nawet Niemcy zapewnił bezpieczeństwo czapce Piłsudskiego.

Jednym z ciężkich okresów był okres powstania warszawskiego, to czas kiedy załogi niemieckie stacjonujące w gmachu plądrowały i penetrowały muzealne zbiory. Rozdział zbiorów muzeum belwederskiego nastąpił po wojnie.

Eksponaty „cywilne” pozostały w Muzeum Narodowym, zaś dotyczące wojska trafiły do Muzeum Wojska. Dyrektorem był wówczas major Zygmunt Szacherski, przedwojenny kawalerzysta, pełen dobrej woli i zainteresowany gromadzeniem i zabezpieczaniem tych pamiątek. Szczególną rolę odegrała Zofia Stefańska, wieloletni kustosz Muzeum Wojska, która zabezpieczyła pamiątki po Piłsudskim. W latach pięćdziesiątych XX w., pozbawiona życzliwej kurateli majora Szacherskiego, zdjętego ze stanowiska dyrektora, nadal otaczała je specjalną opieką. Odpowiednio sterując polityką kadrową, doprowadziła do zatrudnienia w tej instytucji ludzi o odpowiednich zasadach etycznych i kurtka z czapką znalazły się w odpowiedniej szafie na peryferiach zbiorów muzealnych. W 1984 r. oba eksponaty trafiły na wystawę stałą „Udział Polaków w I wojnie światowej 1914-1918”, obecnie znajdują się w ekspozycji „Drogi do Niepodległości 1914-1921″, w części dotyczącej wojny polsko-sowieckiej 1919-1920.

Poniżej kilka zdjęć repliki czapki maciejówki Piłsudskiego:

 

[Not a valid template]

 

Link do sklepu internetowego w którym można znaleźć czapkę:

http://www.sterkowski.pl/czapki-skorzane/56-czapka-maciejowka-replika-czapki-legionow.html

 

Źródła tekstu:własne, detektorysci.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *