Bermyca – czapka żołnierska

Kapelusze męskie noszone przez żołnierzy nie zawsze bywają wygodne. Dobrym przykładem jest w tym wypadku bermyca. Takie czapki były powszechnie stosowane przez grenadierów prawie wszystkich państw europejskich w XVII wieku.

Wysokie, masywne, produkowane z niedźwiedziej skóry, wyglądały jak włochate słupy umieszczone na głowach żołnierzy. Historycy do dziś zadają sobie pytanie, kto i dlaczego wymyślił taki styl. Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jedni uważają, że chodziło wyłącznie o względy estetyczne, inni, że o zwiększenie wysokości żołnierza i budzenie grozy na polu bitwy. Okazało się jednak, że takie nakrycia głowy są bardzo drogie i trudne do konserwacji w warunkach bojowych.

Dlatego też bermyce zaczęto stosować prawie wyłącznie w jednostkach reprezentacyjnych. Dobrze sprawdzały się podczas defilad, ponieważ paradujący żołnierze przeważnie nie służyli na pierwszej linii frontu. Mieli więc czas na odpowiednią konserwację swoich czapek. Jednocześnie robiły one spore wrażenie na wszystkich obserwatorach parad.